Archive for 2012

Pieśń cherubińska………… fragment

….Wolno dojrzewa człowiek. Wiele mu trzeba męstwa,
aby sie nie dać wiatrowi i rosnąć w górę i w głąb,
by triumfalną zielenią zaszumieć w końcu jak dąb
zwycięstwa….
 
To przecież nie jest znużenie. To obłok wiosenny gruby,
który nadpłynął z

Robiliśmy z tatą zakupy

Sempe i Goscinny
Po kolacji Tata przeglądał z mamą wydatki z tego miesiąca.
– Ciekaw jestem, gdzie podziewają się pieniądze, które ci daję – powiedział.
– Ach! Jak ja lubię takie pytania – powiedziała mama, chociaż wcale nie wyglądała na …

Wydłubane w dyni

Od kilku ładnych lat pod koniec października zabieram się za dłubanie w dyniach. A konkretnie rzeźbienie w nich różnych wzorów, które następnie po podświetleniu mają odpowiednio wyglądać. Jest to oczywiście amerykański zwyczaj halloweenowy i czasem nawet tak przygotowane dyniowe lampiony …

Niespodzianki kalendarza

Po kolejnej długiej sobocie Zenek obudził się znów z ciężką głową. Dzielnie zwlókł się jednak z łóżka, powlókł się tam, gdzie go przyczyna przebudzenia prowadziła, i zaznawszy ulgi wrócił do sypialni. Zegar wskazywał poranek, choć zasunięte zasłony przepuszczały mało światła. …

Majeczka w USA cz.4

W sobotę, 8 września wybrałyśmy się do Willis Tower. Majeczka bardzo nalegała. Była ciekawa tych balkoników. Tyle jej o nich naopowiadałam…

Nie lubię jeździć do Downtown swoim samochodem. Większość ulic, to jednokierunkowe, wielopasmowe giganty. Nigdy nie wiem, w którą stronę …

Miś & Harpie .

– Na wszystko przyjdzie czas niedźwiedziu, posłuchaj z czym mamy do czynienia i dlaczego cię tak bardzo potrzebujemy – Mistrz tym razem zadudnił wewnątrz Miśkowej głowy.
– Przez tysiąclecia byliśmy prześladowani, tępieni ogniem i mieczem przez gatunek ludzki. Chyba Pierwotnym

Internet a sonety Szekspira

Wszyscy znamy Szekspira jako autora dramatów i komedii scenicznych; mniej znana jest jego twórczość poetycka (choć niedawno była w komentarzach przywoływana 😉 ). Chciałbym – na przykładzie jednego z sonetów genialnego Anglika wykazać, że już wtedy – XVI-ty wiek! – …

PODANIA I LEGENDY WILEŃSKIE

Podanie o księdze czarownika Twardowskiego jest związane z murami Uniwersytetu Wileńskiego. Podał je ks. Naramowski, jezuita, według ks. Daniela Butwiłły S.I., późniejszego rektora Akademii Wileńskiej (1663 r.). Opowiadanie to, zasłyszane od ks. Butwiłły, zapisał jezuita Szpoł.

Znakomity czarownik Twardowski posiadał …

Majeczka w USA cz. 3

We wtorek, po pracy w Elgin, zabrałam Majeczkę nad Fox River, do parku na wyspach . Prawdę mówiąc, nawet nie wiem jak się ten park nazywa, a byłam tam już wiele razy. Park położony jest na kilku wysepkach, połączonych mostami. …

Buffalo Rock State Park

W niedzielę pozazdrościłam naszym grzybiarzom i też się wybraliśmy na wycieczkę. Mieliśmy w planach odwiedziny w kanionach w Matthiessen State Park. Chcieliśmy sprawdzić, czy już jest woda w wodospadzie. Po drodze się jednak rozmyśliłam. Byliśmy chyba z ostatnich osiem razy …

Majeczka w USA cz.2

W piątek, 31 sierpnia, wybieraliśmy się od rana nad Devil’s Lake w Wisconsin. Majeczka patrzyła ze zgrozą, ile szykuję rzeczy na ten wyjazd. Kiedyś też byłabym w szoku. Jak się wyjeżdżało pod namiot (jak teraz) i wszystko trzeba było nieść …

Jesienna puszcza

Korzystając z pięknej niedzieli wybraliśmy się z przyjaciółmi na spacer po Puszczy Niepołomickiej. Nie planowaliśmy zbierania grzybów – uzbrojeniem ekipy były aparaty fotograficzne w dużej ilości i ani jednego koszyka. Napawaliśmy się urokiem jesiennych mgieł, jesiennych barw, ciepłem jesiennego słońca …

Lajkonik i krótkie spięcie

Pan Ignacy Lajkonik stanął przed drzwiami swojego mieszkania i włożył wolną dłoń do kieszeni, by na ślepo poszukać kluczy. Wolna dłoń była wolna tylko w teorii, wisiała na niej bowiem siatka z zakupami, ale ta lżejsza. Druga dłoń kurczowo przytrzymywała …

Majeczka w USA cz.1

Jak już wspominałam wcześniej, Majeczka przyleciała do mnie 28 sierpnia. Już 29, po pracy pojechałyśmy na pierwszy wypad. Skoro mi powiedziała, że nie jest zmęczona i nie chce siedzieć w domu… Nie ma sprawy. Ja lubię jeździć.
Pracowałyśmy w Lake …

Halloween

Nie wiem, jak wiele domów jest tak w środku udekorowanych. Ten, jak na razie jest jedyny, który widziałam. Do tej pory widywałam tylko zewnętrzne „ozdoby”. Ta kobieta mieszka sama. Co prawda jej brat mieszka w sąsiednim, a siostra dwa domy …

Co mi w duszy gra… Też.

Maciej Zembaty – poeta, satyryk, scenarzysta, reżyser radiowy, muzyk, bard i tłumacz, głównie poezji Leonarda Cohena.

Był poliglotą, znającym płynnie siedem języków, w tym z trzech tłumaczył teksty i piosenki.

W 1972 dzięki Maciejowi Karpińskiemu zetknął się z piosenkami Leonarda …

Oda do jesieni

Poro mgieł bujna i nabrzmiała plonem.
W spisku serdecznym z dojrzewania słońcem
Dumasz, jak hojnie błogosławić gronem
Wino w krąg strzechy pod okap się pnące,
Jak sad omszały giąć jabłek ciężarem,
Jak aż do pestek w owoc wlać dojrzałość,
Zjędrnić

Charles Baudelaire „Zwłoki”

Czy pomnisz, moja luba, cośmy to widzieli
W ów letni ranek tak strojny w promienie?
Na zakręcie drożyny trup się ścieli;
A łożem jemu żwir i kamienie.
Nogi wznosząc do góry, jak w rozpusty szale,
Ziejące jadem to ścierwo gorące

Kacper Bekiesz

Jedna z gór wileńskich, położonych nad Wilenką nisi nazwę góry Bekieszowej albo Bekieszówki od imienia sławnego wojaka Kacpra Bekiesza.Podanie głosi, że Bekiesz odznaczał się niezwykłą odwagą i dokonywał szalonych czynów, na jakie nie śmieli się ważyć najwięksi śmiałkowie.

Otóż Bekiesz …

Czechow o naturze kobiecej..

„Kobieta od początku świata uważana była za istotę wstrętną i złośliwą. Stoi ona na tak niskim poziomie rozwoju fizycznego, moralnego i umysłowego, że do potępienia jej i wyśmiewania rości sobie prawo każdy, nawet nie mający żadnego prawa łajdak i używający